کتاب انگلیس و جهاد مردم مسلمان عرب خوزستان
پیشنهاد ویژه

کتاب انگلیس و جهاد مردم مسلمان عرب خوزستان

روایتی از جهاد و مبارزه علیه استعمار بریتانیا در خوزستان

از {{model.count}}
 • کتاب
 • کنگره سرداران و شهدای خوزستان
 • 30,000 تومان
  27,000 تومان
  10%
  تخفیف
  محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
  تعداد
  نوع
  • {{value}}
  مقایسه
  کمی صبر کنید...
  • نویسنده حمید طرفی
  • ناشر نیلوفران
  • تعداد صفحات 330 صفحه
  • وزن 475 گرم
  • قطع وزیری
  • نوع جلد شومیز

  توضیحات اجمالی

  کتاب حاضر، به حادثه جنگ جهانی دوم و زمانی که انگلستان بخشی از خاک خوزستان را به تصرف درآورده بود، برمی‌گردد. همچنین درگیری‌هایی را که در اهواز و شادگان نیز رخ‌داده بود را شامل می‌شود. در واقع این کتاب روایت کننده دفاع مقدس کوچک در سال‌های دور است که در تپه‌های «المنیور» رخ‌داده است. این کتاب با بهره‌گیری از منابع غنی و نگارش تاریخ جهادگران تدوین شده است. خاطرات مجاهدین جهاد «المنیور»، علما و مراجع تقلید شیعه و جهاد مردم مسلمان خوزستان، مشارکت زنان در جهاد «المنیور»، تهاجم به سوسنگرد و نبرد 42 روزه «بنی طرف» و انگلیس برخی از موضوعات بیان شده در این کتاب هستند.

  عاصي مرد راستين مبارزه ي اسلام گرايانه است. سيدجابر بن سيدعلي نوري، از انديشه گران و شعراي با بصيرت درباره ي او مي گويد: «هر كس عاصي را نمي شناسد، عاصي آفريننده تاريخ عزتها است. او با مرجع تقليد شيعه رابطه داشت و من خودم كه درباره ي جهاد و بسيج عشاير مسلمان ملاقاتي با حضرت آيت العظمي يزدي در نجف اشرف داشتم و مرجع تقليد شيعه براي عاصي احترام خاصي قائل بود. او براي دنيا نمي جنگيد. اگر دنيا را مي خواست، خزعل از خدا مي خواست كه با عاصي دوست گردد و محبت او را به دست آورد و حاضر بود حتي وي را به عنوان مقرب ترين فرد در قصر فيليه با او زندگي كند، ولي عاصي زير بار ذلت نرفت. او راه دشوار و سخت مبارزه كه سرانجام به شهادت او انجاميد برگزيد. او حاضر به اشغال سرزمين هاي اسلامي نشد. قبل از بروز مخاصمات خونين المنيور و سوسنگرد و تپه هاي رملي «مريبي » و مصاف عشاير مسلمان به فرماندهي عاصي و عوفي و صدام بن زایرعلی و خزعل بن كاظم و ديگران «ويلسون » سالها در منزل عاصي و ديگر بزرگان عشاير مهمان بود و اتفاقاً با عاصي دوست بود و او مي گويد: عاصي محبوب دلهاي مردمش بود و او مردي شجاع بود و يك وقت به همراهي افراد قبيله اش راه را بر ما بست و ما را در تنگناي قرار داد و اگر از برابر او نمي گريختيم، جان سالم از وي به در نمي برديم. حقيقت اين است كه اين مرد بزرگ، اسلام و تشيع را دوست داشت و هرگز زير بار ذلت قرار نمي گرفت و از قدرت و اسلحه ي بريتانيا نهراسيد و چون نبرد «المنيور» آغاز شده بود او چون شير مي غريد و سربازان متجاوز انگليسي و هندي را بر زمين مي افكند و شجاعتي از خود بروز نمود كه حتي اعجاب دشمنان اسلام را برانگيخت. طبيعي است آن فداكاري كه در واقعه ي جهاد رخ داده بود و آن قدرتمندي كه در مصاف با دشمن انجام گرفته و حماسه جاوداني را آفريد، اگر عاصي و امثال او نبودند، هرگز محقق نمي شد."

  نویسنده
  حمید طرفی
  ناشر
  نیلوفران
  تعداد صفحات
  330 صفحه
  وزن
  475 گرم
  قطع
  وزیری
  نوع جلد
  شومیز

  دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
  این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
  دیدگاه خود را بنویسید.
  کمی صبر کنید...