کتاب صبح شام

روایتی از بحران سوریه خاطرات حسین امیر عبداللهیان

از {{model.count}}
 • کتاب
 • تاریخ
 • 65,000 تومان
  محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
  تعداد
  نوع
  • {{value}}
  مقایسه
  کمی صبر کنید...
  • نویسنده محمدمحسن مصحفی
  • ناشر سوره مهر
  • تعداد صفحه 296
  • قطع رقعی
  • جلد شومیز
  • شابک ۹۷۸۶۰۰۰۳۴۸۹۸۴

  توضیحات اجمالی

  روایتی از بحران سوریه خاطرات دکتر حسین امیرعبداللهیان‮‬، تدوین محمدمحسن مصحفی ‏‫؛ مصاحبه‌گران علی‌اصغر محمدی، سعید فخرزاده‮‬ می باشد. کتاب صبح شام مجموعه‌ای از خاطرات «حسین امیرعبداللهیان» از جنگ تروریستی سوریه را روایت کرده است. ابتکار تدوین این خاطرات به توصیهٔ حاج قاسم سلیمانی باز می‌گردد. سردار سلیمانی یک سال قبل از درگذشت خود و در دیداری به حسین امیر عبداللهیان تأکید کرد که برای انتقال پیام رشادت‌ها، شهادت‌ها، شجاعت‌ها و حتی جنایات و خیانت‌ها در سوریه و منطقهٔ غرب آسیا، بخشی از خاطرات خود را مکتوب و منتشر کند.

  “صبح شام” از “محمدمحسن مصحفی”، “روایتی از بحران سوریه” است که از “خاطرات دکتر حسین امیرعبداللهیان” به رشته ی تحریر درآمده است. سابقه ی روابط دیپلماتیک میان تهران و دمشق به میانه های دهه ی بیست شمسی بر می گردد و از همان سال ها تا به امروز، می توان دید که ارتباط میان دو کشور ایران و سوریه، هیچ گاه بر مبنای دشمنی نبوده است.
  در کتاب “صبح شام” که از “خاطرات دکتر حسین امیرعبداللهیان” استخراج شده، “روایتی از بحران سوریه” در سه بخش مطرح می شود. در بخش نخست، بیداری جهان اسلام و عرب و مقابله هایی که با آن رخ داد، سواستفاده هایی که از ایجاد شکاف میان شیعه و سنی صورت گرفت، انگیزه های اقتصادی آمریکا برای مداخلات نظامی و اهداف او از ترویج دموکراسی در جهان عرب، تفاوت میان اعتراضات سوریه و سایر کشورهای عربی، تلاش های سیاسی صورت گرفته میان تهران و دمشق، طرح چهار ماده ای ایران، فشارهای روانی سنگین بر دمشق، منافع کشورهایی نظیر عربستان سعودی، قطر و ترکیه از بحران سوریه، مواضع و رویکرد روسیه و چین در قبال بحران سوریه، کمک های بشردوستانه ی ایران و ایضا کمک های مستشاری در حوزه ی اجتماعی و سیاسی، تقسیم بندی گروه های معارض و تروریستی، ضرورت عملکرد مدافعین حرم و جمع بندی وضعیت سوریه بعد از بحران مورد بررسی قرار گرفته است.
  بخش دوم به تلاش های دیپلماتیک و سفرهایی که در ارتباط با تحولات منطقه صورت گرفته، پرداخته است و بخش سوم کتاب “صبح شام”، نقش بی بدیل سردار سلیمانی در کنترل بحران سوریه و تامین امنیت ایران و سایر کشورهای منطقه را به تصویر می کشد.

  بریده‌ای از کتاب صبح شام
  بخش های اطلاعاتی ما مستندات فراوانی دارند که تأیید می کند هدف اصلی ایجاد داعش و بحران بزرگی که برای منطقه ایجاد شد محور مقاومت و ایران است. قرار بود بحران به کشور ما منتقل بشود. این نقشه ای بود که در سطح کلان برای منطقه و ما کشیده شد. کشورهای منطقه هم هر کدام ، براساس درکی که از موضوع داشتند، وارد ماجرا شدند. پس از سقوط شهر موسل در عراق، داعش به پیشروی ارائه داد و به نزدیکی بغداد رسید. از آن طرف تا پنجاه کیلومتری کربلا پیش رفت و از این طرف در استان دیالی تا نزدیک مرز های ایران رسیدند ، به آن ها حمله شود. این تصمیم اجرا شد و توانشان در استان دیالی در هم شکست و... قبل از سال ۱۳۸۹ تصور غالب که درباره سوریه و مخاطرات پیش روی نظام سیاسی آن وجود داشت این بود که احتمال دارد کشورهایی تلاش کنند با استفاده از روش های نرم یا از طریق کودتای آرام و بی سر و صدا وضعیت سوریه را تغییر دهند. اما در ابتدای بحران نشانه هایی مبنی بر ورود تروریست ها از سراسر دنیا به داخل سوریه آشکار شد و بعد از آن اطلاعاتی به دست آمد که نشان می داد برخی کشورهای منطقه با ذوق زدگی درصدد ویرانی سوریه و تغییر نظام سیاسی این کشور هستند...

  نویسنده
  محمدمحسن مصحفی
  ناشر
  سوره مهر
  تعداد صفحه
  296
  قطع
  رقعی
  جلد
  شومیز
  شابک
  ۹۷۸۶۰۰۰۳۴۸۹۸۴

  دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
  این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
  دیدگاه خود را بنویسید.
  کمی صبر کنید...