کتاب خاطرات عزت شاهی اثر محسن کاظمی

از کتاب های خوب خاطرات دوران پیش از انقلاب

از {{model.count}}
 • کتاب
 • داستان و رمان
 • 175,000 تومان
  محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
  نوع کتاب
  نوع کتاب را انتخاب کنید.
  تعداد
  نوع
  • {{value}}
  مقایسه
  کمی صبر کنید...
  • نویسنده محسن کاظمی
  • ناشر سوره مهر
  • تعداد صفحه 865
  • قطع وزیری
  • جلد جلد سخت
  • شابک ۹۷۸۲۳۱۵۰۶۱۵۳۲

  توضیحات اجمالی

  کتاب خاطرات عزت شاهی، نوشته محسن کاظمی است و در انتشارات سوره مهر منتشر شده است. این کتاب مجموعه ای از خاطرات عزت شاهی است که توانست در جریان رویارویی قهرآمیز با رژیم شاه از زیر ضربات مهلک ساواک و شکنجه های روحی دوران بازجویی و زندان جان نه چندان سالم «اما زنده» به در برد و خود را به پیروزی انقلاب اسلامی برساند.

  او اگر چه چند صباحی خود از برنامه ریزان و مجریان نظام نوپای انقلابی جمهوری اسلامی بود، اما خیلی زود از این گذرگاه عبور کرد و فقط به نظاره وقایع سال های بعد و آثار و تبعات آن نشست. چرایی این دوری و درگیر شدن با موج انقلابی قبل و پس از انقلاب اسلامی را می توان در گفتگوها و خاطرات شیوای وی یافت.

  با کنار رفتن گرد و غبار از خاطرات عزت شاهی درمی یابیم که یاد گفته های او خاطره صرف و یا فقط حکایات تلخ و شیرین و شرح سردی و گرمی و تصویر شادی و غم زندگی نیست، بلکه تاریخ دو دهه مبارزه با رژیم شاه و سرگذشت جریان های سیاسی قهرآمیز و گروه های مبارز مسلح و قصه آدمهایی که با هر مرام، عقیده و مسلکی، روزی، روزگاری برای رسیدن به آرمان های همیشگی بشری، همچون عدالت، قسط، مساوات و جامعه خالی از تبعیض قیام کردند و برای آن خون دادند و خون ریختند. عزت شاهی با بیان خاطراتش بی هیچ واهمه و تعارفی بسیاری از جریان ها و شخصیت های مطرح سیاسی تاریخ معاصر را به چالش کشیده است.
  خاطرات و تحلیل او به دور از هر پسند این و آنانی که بی ملاحظه نسبت به منافع و مضارهای شخصیتی، جناحی، حزبی و فقط به زعم او برای ایفای وظیفه در قبال تاریخ بیان شده است. وی در خاطراتش بسیاری از گروه‌ها و سازمان‌های مبارز و برانداز دهه چهل و پنجاه را به چالش کشیده و نقد و بررسی آن جریان ها پرداخته است.
  تدوین کننده کتاب خاطرات عزت شاهی برای مستندسازی کتاب در منابع و مآخذ متنوع از قبیل منابع مکتوب الکترونیکی و منابع شفاهی به تحقیق و جستجو پرداخته و حدود سه هزار سند، اخبار، گزارش های حوادث مربوط به گروه ها و مبارزان ضد شاهی قبل از انقلاب و پس از انقلاب، شرح زندگی شخصیت های مطرح قبل و پس از انقلاب را واکاویده و با عزت شاهی در میان گذاشته است. حاصل آن است که پیش روی شماست.
  ویژگی ممیزه خاطرات عزت شاهی نسبت به خاطرات تک نگاری شده دیگر، در تاریخ شفاهی بودن آن است. چرا که برای تعریض و تأیید گفتار شفاهی نقبی به اظهارات و گفتار شفاهی شخصیتهای مطرح د رخاطرات وی زده است. کاظمی این افراد را از نقاط دور و نزدیک در فرایند سخت و دشوار یافته و به پای مصاحبه در خصوص موضوعات تحقیق نشانده است تا حقیقت تاریخی دور از شایبة این و آن عیان گردد. کاظمی در فرایند شکل گیری کتاب تلاش کرده تا جای ممکن برای شخصیت و نقش آفرینان خاطرات عزت شاهی و حوادث و رخدادهای دوران مبارزات وی سند و مدرک ارائه دهد و حقیقت تاریخی را بازسازی نماید تا چیزی پنهان نماند.
  وی در شرح احوال و در صورت امکان مشخصات ظاهری ایشان اشاره کند، تا خواننده با داده ها و اطلاعات بیشتری داوری نمایند. زیبایی کتاب علاوه بر پرکشش بودن حوادث خاطراتی، اسناد کاربردی و عکسهای درج شده در پایان کتاب است که برای هر عکسی شرحی منطبق از متن خاطرات و پی نوشت ها آورده شده است.

  نویسنده
  محسن کاظمی
  ناشر
  سوره مهر
  تعداد صفحه
  865
  قطع
  وزیری
  جلد
  جلد سخت
  شابک
  ۹۷۸۲۳۱۵۰۶۱۵۳۲

  دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
  این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
  دیدگاه خود را بنویسید.
  کمی صبر کنید...