کتاب فرماندهان دفاع مقدس شهیدمهدی باکری؛ مجموعه مقالات، سخنرانی ها و دستنوشته ها اثر سعید سرمدی

از {{model.count}}
 • کتاب
 • پژوهش
 • 28,000 تومان
  محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
  تعداد
  نوع
  • {{value}}
  مقایسه
  کمی صبر کنید...
  • نویسنده سعید سرمدی
  • ناشر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس...
  • تعداد صفحات 255
  • قطع رقعی
  • نوع جلد جلد نرم
  • شابک ۹۷۸۹۶۴۶۳۱۵۳۶۵

  توضیحات اجمالی

  کتاب "شهید مهدی باکری" سومین اثر از مجموعه کتاب های "فرماندهان دفاع مقدس" است. مجموعه مقالات، سخنرانی ها و گفتگوهای دوستان و هم رزمان شهید مهدی باکری در این کتاب 10 فصلی گنجانده شده اند. به دلیل همراهی همیشگی شهید حمید باکری با برادرش شهید مهدی باکری، فصل آخر کتاب به این شهید بزرگوار نیز اختصاص یافته است.

  کتاب"شهید مهدی باکری" که نتیجه بررسی و بازبینی و ویرایش مجدد مقالات منتشر شده در فصل نامه نگین، است، مشتمل بر یازده فصل است که پس از مقدمه و وصیت نامه شهید در فصل اول مقاله ای با عنوان "مروری بر سختی های جنگ و نقش شهید مهدی باکری در تحمل آن ها به قلم سردار دکتر غلامعلی رشید، به بررسی بخشی از زوایای شخصیتی شهید می پردازد.

  در فصل دوم با عنوان "باکری آنگونه که من شناختم" سخن رانی دکتر محسن رضایی در مراسم شب خاطره سال1384 که به مناسبت بیست و یکمین سالگرد شهادت مهدی باکری در جمع همرزمان شهید ایراد شده بود که متن این سخنرانی پس از تلخیص و تنظیم مجدداً توسط محسن رضایی تکمیل و اصلاح شده است.

  "اصول مدیریت و اصول جنگ" عنوان فصل سوم کتاب است که این بخش برگرفته از یادداشت های شهید باکری است که بدون تغییر در سبک نوشتاری ارائه شده است. اصولی مانند اصل شناسایی، اصل به کارگیری تمام امکانات موجود، اصل غافلگیری، اصل تعرض، یا ابتدای به حضور و یا ابتکار عمل، اصل محاصره دشمن، اصل سلب فرصت و امکان تجدید قوا از دشمن، اصل استتار یا پنهان کاری، اصل انضباط دقیق، اصل مشخص بودن هدف از اصولی هستند که شهید باکری در بخش مدیریت جنگ در نظر داشته است.

  دکتر سید یحیی صفوی در فصل چهارم کتاب با عنوان " گفتاری درباره شهید مهدی باکری" به بررسی زوایا و ویژگی های اخلاقی و شخصیتی، و فعالیت های شهید باکری پس از پیروزی انقلاب، نقش شهید در دفاع مقدس، نقش فرماندهی شهید باکری در دفاع مقدس، می پردازد.

  در فصل پنجم کتاب، دکتر حسین علایی با نام بردن از شهید باکری به عنوان شهید اسلام که از سخن امام در این باره اتخاذ شده است بر پایه مطالعه سخن رانی های شهید باکری نگاشته شده است و نویسنده شهید اسلام را در اندیشه و عمل در 5 دوره زندگی در عملیات های گوناگون بررسی می کند همچنین ویژگی ها و دیدگاه های شهید باکری را مطرح می کند.

  دکتر محمد حسین فرهنگی همرزم شهید باکری و نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی در فصل ششم کتاب درباره ناگفته هایی از ابعاد شخصیتی او از جنبه های توصیفی و تحلیلی سخن به میان می آورد. مباحثی چون جامعیت، رهبری کاریزماتیک و مدیریت.

  در فصل هفتم کتاب شهید مهدی باکری از نگاه فرماندهان جنگ از جمله سردار شهید احمد کاظمی، سردار مرتضی قربانی، سردار علی اکبرپور جمشیدیان، و سخنان شهید محلاتی درباره وصیت نامه شهید مهدی باکری روایت می شود.

  در فصل هشتم مباحثی در خصوص تشریح عملکرد لشکر31 عاشورا در گفت وگو با مهدی باکری که در سال 1362 پس از عملیت والفجر1 در ستاد لشکر 31 عاشورا در سایت 4 و 5 انجام شده است مطرح می شود.

  در فصل نهم کتاب سخن رانی شهید مهدی باکری با موضوع " تبیین عملیات والفجر4" مطرح شده است.

  در فصل دهم کتاب با عنوان" عملکرد لشکر عاشورا در عملیات بدر" دو گزارش آمده است که در گزارش اول به قلم مجید نداف به بررسی پشتوانه عملیات بدر پرداخته و در بخش دوم گزارشی در خصوص لشکر31 عاشورا در عملیات بدر می پردازد.

  فصل پایانی کتاب با عنوان " یادی از حمید باکری؛ شهید خیبر" به قلم دکتر حسین علایی ضمن بیان خاطراتی از شهید کارنامه عملیاتی لشکر31 عاشورا در جنگ را مورد کندوکاو قرار می دهد.

  ضمیمه کتاب با عنوان "شهید مهدی باکری به روایت تصویر" مجموعه تصاویری و عکس های منتشر نشده از شهید باکری ارائه می شود.

  نویسنده
  سعید سرمدی
  ناشر
  مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس (مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ)
  تعداد صفحات
  255
  قطع
  رقعی
  نوع جلد
  جلد نرم
  شابک
  ۹۷۸۹۶۴۶۳۱۵۳۶۵

  دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
  این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
  دیدگاه خود را بنویسید.
  کمی صبر کنید...