حاج احمد متوسلیان را بیشتر بشناسیم

خبر بازگشت فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله در جنگ هشت ساله ایران و عراق  به کشور بالاخره بعد از ۳۸ سال به گوش می‌رسد، حاج احمد متوسلیان اواخر خرداد سال ۱۳۶۱، طی ماموریتی همراه یک هیات عالی‌رتبه سیاسی و نظامی جمهوری  اسلامی ایران، به سوریه و لبنان سفر کرد تا راه‌های کمک به مردم مظلوم و  بی‌دفاع لبنان را از نزدیک بررسی کند. اما در ظهر روز چهاردهم تیرماه ۱۳۶۱  حاج احمد متوسلیان به همراه اتومبیل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان  هنگام عزیمت به بیروت در یک پست ایست و بازرسی موسوم به حاجز باربرا به فاصله ۴۰ کیلومتری بیروت متعلق به شبه نظامیان مارونی وابسته به حزب کتائب متوقف شد و چهار سرنشین آن به رغم داشتن مصونیت دیپلماتیک توسط تروریست‌ها به گروگان گرفته شدند و پس از شکنجه و بازجویی به نظامیان اسرائیل تحویل گردیدند که تا امروز اطلاعی از سرنوشت آنها نبود.

به بهانه همین خبر تصمیم گرفتیم تا دو عنوان از کتابهای مرتبط با این موضوع را معرفی کنیم؛ 

1. کتاب سی و هفت سال:


این کتاب، نگاهی است کنجکاوانه به این گروگان‌گیری که طولانی‌ترین گروگان‌گیری چهار نفره در قرن اخیر است. این مجموعه، چکیده حدود ۲۵ سال تحقیقات شخصی یک رزمنده، خبرنگار، پژوهشگر و نویسنده در ایران و لبنان است که پیش روی شما قرار گرفته است. کتاب سی و هفت سال نوشته حمید داوودآبادی نگاهی دارد به طولانی‌ترین گروگان‌گیری ۴ نفر در قرن اخیر. ۳۷سال پیش، در گرمای ظهر روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۶۱ (۴ جولای ۱۹۸۲میلادی) اتومبیل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت، در پست بازرسی برباره در شمال بیروت متوقف شد. داخل ماشین ۴ ایرانی حضور داشتند:حاج احمد متوسلیان، فرمانده تیپ ۲۷محمد رسول‌الله ص که از طرف شورای عالی دفاع به فرماندهی قوای محمد رسول‌الله انتخاب، و همراه با حدود ۱۰۰۰ نفر نیروی رزمنده، به سوریه و لبنان اعزام شده بود.سیدمحسن موسوی، کنسول سفارت ایران در بیروت. کاظم اخوان، عکاس و خبرنگار خبرگزاری ایرنا. تقی رستگارمقدم، رزمنده بسیجی و راننده اتومبیل. 

لینک خرید  

2. کتاب شیرکوهستان:


«شیر کوهستان» زندگینامه و خاطرات سردار شهید مهدی خندان است که گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی آن را گردآوری کرده است.این مجموعه با خاطرات، مصاحبه، بیانات و دست‌نوشته‌های برادران سردار حسین‌الله کرم، سعید قاسمی، منصور نام‌آور، مهدی مرندی، ولی‌الله عرب، حسین خدابخش، مجتبی عسگری، محمدعلی کلهر، نصرت‌الله اکبری، فاضل ترک‌زبان، مهدی کاظمی، صادق جدیدی، مهرداد چراغی، علی ترابی، احمد دشتی، محمد زارع و حجج اسلام حسینی و پروازی همچنین نوارهای مصاحبه‌ی شهیدان جزمانی و بکشلو و خاطرات خواهران و برادران و پدر و مادر گرامی شهید مهدی خندان و رزمندگان گردان هشت سپاه و اهالی خوب شهرستان ریجاب و روستای سبو بزرگ لواسان تدوین شده‌است همچنین از مستند شیرکوهستان و مطالب کتاب آن سه نیز در آن استفاده ‌شده‌است. شهید خندان از جمله کسانی بود که در خرداد سال 1361 همراه حاج احمد متوسلیان و دیگر رزمندگان به لبنان اعزام می شود و حدود چهار ماه هم در آنجا به خدمت مشغول می شود.

لینک خرید

همچنین بخوانید...

14 تير 1399 جبهه مگ معرفی بیروت حاجز باربرا فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله لبنان گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی خبر بازگشت حاج احمد متوسلیان کتاب سی و هفت سال کتاب شیر کوهستان همرزم حاج احمد متوسلیان شهید مهدی خندان حاج احمد متوسلیان

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها
موردی وجود ندارد.